wtorek, 3 grudnia 2013

Budowa komputera PC

1.Budowa komputera PC

  • płyta główna - montuje się na niej elementy , które umożliwiają komunikację wszystkim podostałym komputerom
  • procesor - urządzenie cyfrowe sekwencyjne które pobiera dane z pamięci, intermpretuje je i wykonuje jako rozkazy
  • ram-y - pamięć wewnętrzna
  • dysk twardy - rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych
  • karta graficzna - karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konsekwencje na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza
  • karta muzyczna - karta rozszerzeń umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku
  • karta sieciowa - karta rozszerzenia, która służy do przekształcenia pakietów danych w sygnały, któe są przesyłąne w sieci komputerowej
  • wentylator
  • cd-rom - tłoczona płyta kompaktowa zawierająca dane dostępne, ale nie modyfikowalne w komputerze w formie pamięci masowej
  • dvd 
  • cd-rw
  • karta telewizyjna - urządzenie wyjścia lub wejścia komputeraz, umożliwiające odtwarzanie obraz telewizyjny
  • klawiatura 
  • myszka

wtorek, 26 listopada 2013

Na straży prawa



1.Prawo autorskie - jest to ogół praw, które przysługują autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej. Upoważnia autora o decydowaniu o udostępnianiu dzieła oraz o jego korzyściach finansowych .











2.Rodzaje licencji :
  • Freeware - licencja oprogramowania, która pozwala na darmowe rozprowadzanie informacji
  • Public domain - twórczość z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych.
  • Adware - jest to rodzaj licencji oprogramowania , który jest rozprowadzany za darmo jednak zawiera reklamy
  • CARDWARE - jest to licencja oprogramowania, którą autorzy udostepniają za darmo w zamian za to oczekują, że osoby używające tą licencje wyślą im kartke pocztową.
  • GNU
  • Shareware- rodzaj licencji programu, który jest rozprowadzany darmowo z pewnym ograniceniem czasowym
  • Demo - jest to twórczość zapisywana i udostępniana jako demonstracja możliwości twórców. Najczęściej ma charakter promocyjny
  • Trail - rodzaj licencji oprogramowania, którą można używać przez określony czas
  • OEM - jest to przedsiębiorstwo, które pod własną marką sprzedaje produkty innych firm.
  • Donationware - oprogramowanie na tej licencji może być kopiowane, zmieniane pod warunkiem że licencjoodbiorca zapłaci autorowi symboliczną kwote
  • Abadonware - oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi
  • Firmware - opogramowanie, które jest wbudowane w urządzeniei zapewnia podstawowe prcedury obsługi tego urządzenia
  • Licencja jednostanowiskowa i grupowa:
  1. licencja jednostanowiskowa - to licencja upoważniająca posiadacza to zainstalowania jej tylko na jednym stanowisku komputerowym
  2. licencja grupowa - licencja, któa może być użytkowana w sieci lub w innym zestawie komputerów o określonej ilości

    3.Odpowiedzialność karna
    Za naruszenie praw autorskich i wykorzystanie ich bez zgody autora przeiwduje się dwa rodzaje odpowiedzialności karnej ( odpowiedzialność karna i odpowiedzialnośc cywilna ) .

    wtorek, 12 listopada 2013

    Usługi z literką "e"

    1.e-mailCzyli inaczej poczta elektroniczna . Jest to sposób wymiany wiadomości cyfrowej między osobami posiadającymi poczte elektryczną .

    2.e-praca
    Polega ona na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od zatrudnienia.Umożliwia ona pracę ludziom bez wychodzenia z domu .


    3.e-bank
    Dostęp do takiego banku uzyskuje się przez specjalny serwer. Podobnie jak w banku tradycyjnym można dokonywac różnych płatności, zleceń , przelewów, zakłądać lokaty terminowe .


    4.e-zakupy
    Jest to sposób nabywania towarów i usług za pomocą internetu .
    Cieszą się one dużą popularnością, która cały czas wzrasta.


    5.e-czytelnia
    Inaczej e-book . Jest to treść zapisana w postaci elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą specjalnego oprogramowania.

    wtorek, 29 października 2013

    Sposoby komunikowania się.

    SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
    SMS wysyła się pod numer abonenta sieci telefonii komórkowej lub stacjonarnej. Wszystkie produkowane obecnie telefony komórkowe i niektóre telefony używane w sieciach stacjonarnych umożliwiają zarówno odbieranie, jak i wysyłanie tego typu wiadomości. Maksymalna długość pojedynczej wiadomości (potocznie również określanej skrótem SMS) wynosi 160 znaków 7-bitowych, 140 znaków 8-bitowych lub 70 znaków 16-bitowych). Jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe dzięki technologii CSMS – do ponad 900 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).
    Krótkie wiadomości tekstowe są też wykorzystywane w celu uzyskania informacji z serwisów informacyjnych. Pod numer takiego serwisu wysyła się wiadomość z krótkim zapytaniem, a po chwili otrzymuje się wiadomość zwrotną.



    Multimedia Messaging Service (MMS) – rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Pierwotnie MMS zaplanowany został jako usługa dla telefonii trzeciej generacji (UMTS), której jednak wprowadzenie było odwlekane w czasie, więc producenci wprowadzili tę opcję już wcześniej (określana jest jako technologia 2,5G). Obecnie prawie każdy nowy telefon posiada funkcję MMS.
    MMS, w przeciwieństwie do EMS i Smart Messaging nie jest bezpośrednim rozwinięciem SMS, opierającym się na odpowiednio zakodowanych wiadomościach tekstowych. MMS polega na technologii pakietowej transmisji danych GPRS. Pakiety danych są transmitowane do centrum wiadomości multimedialnych, a stamtąd, dzięki usługom pochodnym od WAP Push, do telefonu odbiorcy.
    Maksymalna wielkość MMS mogłaby być nieograniczona. Większość operatorów rozszerzyła ograniczenie do 300 KB dla pojedynczej wiadomości - tyle ile maksymalnie mogą obsłużyć terminale. Na początku istnienia usługi użytkownicy zwykle płacili wyższe opłaty już za wiadomości powyżej 100 KB. Obecnie stawka za wysłanie MMSa jest stała bez względu na jego rozmiar.
    Wewnątrz MMS może znaleźć się tekst zakodowany w Unikodzie w Wersji UTF-8 o ilościach dochodzących do tysięcy znaków (zwykły SMS pozwala na przesłanie 140 bajtów, co umożliwia wysłanie w zależności od kodowania 160, 140 bądź 70 znaków), obrazki w formatach JPEG, GIF lub PNG, dźwięki, melodyjki w formacie MIDI. Można również (o ile telefon pozwala) przesłać gry Java oraz inne dowolne pliki (np. SIS, ZIP). Dodatkowo jest możliwy podział MMS-a na sceny, wyświetlane po sobie w ustalonej kolejności, co pozwala na tworzenie mikroprezentacji.
    Dostępne są już także serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.



    IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
    Usługa ta funkcjonuje w architekturze klient-serwer, tj. fizycznie składa się z grupy połączonych ze sobą na stałe serwerów oraz programów-klientów. Programy klienckie uruchamiane są przez końcowych użytkowników lokalnie – na ich własnych komputerach, lub zdalnie, za pośrednictwem usługi SSH lub telnet. Rozmowy w sieci IRC odbywają się na tzw. kanałach, z których część funkcjonuje stale. Inne mogą być uruchamiane przez jednego użytkownika w celu porozmawiania choćby z jedną inną osobą.
    Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.
    Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick.


    GG (Dawniej Gadu-Gadu) – komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network.
    Pomysłodawcą i twórcą GG jest informatyk Łukasz Foltyn. Gadu-Gadu ma około 47 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie, a internauci tworzą dziennie ponad 500 kont.


    Skypekomunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer.
    Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.

    wtorek, 15 października 2013

    Korespondencja elektroniczna

    Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

    Rozwój usługi
    E-mail został wymyślony w roku 1965. Autorami pomysłu byli: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera, a adres poczty elektronicznej jeszcze nie istniał. Usługę polegającą na przesyłaniu wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson, i on również wybrał znak @ do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera, a później nazwy domeny internetowej.
    Na początku do wysyłania e-maili służył protokół komunikacyjny CPYNET. Później wykorzystywano FTP, UUCP i wiele innych protokołów, a w 1982 roku Jon Postel opracował do tego celu protokół SMTP, używany do dzisiaj
    Innym, ważnym protokołem komunikacyjnym, wykorzystywanym przy pobieraniu mejli, jest POP3 oraz jego ulepszona wersja IMAP.
    Standard Multipurpose Internet Mail Extensions (MIME) opracowano specjalnie z myślą o przesyłaniu poczty elektronicznej. Umożliwia on dodatkowo dołączanie do maila plików z dowolnymidanymi, w formie tzw. załącznika. Do kodowania wiadomości tekstowych stosuje się kodowanie transportowe Quoted-Printable, a do kodowania załączników wykorzystywany jest uuencode oraz jego ulepszona wersja Base64.

     
    Nazewnictwo w Polsce
    W Polsce określenie e-mail próbowano zastąpić skrótowcem listel od list elektroniczny, starano się także upowszechnić określenie el-poczta – analogia do określenia el-muzyka czyli muzyka elektroniczna. Określenia te jednak nie przyjęły się w codziennym użyciu. Językoznawcy za poprawne uznają jedynie formy e-mail i mejl. Zaleca się używanie tej drugiej formy w piśmie wszędzie, z wyjątkiem najbardziej oficjalnych tekstów. Inne źródła jako poprawne podają formy e-mail i mail.

    Rozwiązywanie problemów

    1.Lista kroków

    Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

    Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
    Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
    Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
    Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
    Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
    Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
    Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


    2.Schemat blokowy


     
     















    3.Arkusz kalkulacyjny

    https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AsIW8guFYJr7dFVMcjNsU19meERYaG1KY21sWUVNa1E#gid=0

    4.Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.
    Jest dostępny w trzech wersjach:
    • Learning Edition
    • Professional Edition
    • Enterprise Edition
    oraz darmowej Express.
    Dostępne są także wersje demonstracyjne środowiska Visual Basic:
    • Working Model
    • Control Creation Edition
    Wraz z pojawieniem się platformy .NET, ukazała się nowa wersja Visual Basica pod nazwą Visual Basic .NET. Środowisko programistyczne ma mechanizmy importu starszych wersji programów, jednak w pewnych sytuacjach mogą pojawiać się komplikacje.
    Język Visual Basic zastosowano również w wielu rozbudowanych aplikacjach jako język skryptowy do tworzenia zarówno prostych makr, jak i rozbudowanych aplikacji. Najbardziej znanym przykładem jest Visual Basic for Applications firmy Microsoft zastosowany w pakietach MS Office.

    5.Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.

    6.C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia.
    Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.
    C++ został zaprojektowany przez Bjarne Stroustrupa jako rozszerzenie języka C o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych i silną statyczną kontrolę typów. Zachowanie zgodności z językiem C na poziomie kodu źródłowego pozostaje jednym z podstawowych celów projektowych kolejnych standardów języka.
    W latach 90. XX wieku język C++ zdobył pozycję jednego z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia. Na początku XXI wieku liczbę programistów języka C++ szacowano na około 3 miliony.
    Od 1998 obowiązuje standard ISO/IEC 14882:1998 (Standard for the C++ Programming Language) z drobnymi poprawkami zatwierdzonymi w 2003 r. (ISO/IEC 14882:2003). W 2009 roku ogłoszono nowy standard (tzw. C++0x), który zaczął obowiązywać od 12 sierpnia 2011 roku, lecz wciąż oczekuje na opublikowanie (ISO/IEC 14882:2011)


    wtorek, 1 października 2013

    Wyszukiwanie informacji

    Internet jest jednym z najlepszych źródeł informacji, jakie są obecnie dostępne. Najświeższe wiadomości możemy zdobyć w okamgnieniu, bez większego wysiłku. To od nas zależy, z jakiej dziedziny chcemy zdobyć informacje. Jeżeli kogoś interesuje sport, wejdzie na strony sportowe, a jeśli następnego interesuje polityka, wybierze serwisy polityczne. Strony internetowe są często aktualizowane, dzięki czemu wiadomości są najświeższe. Aby znaleźć i przestudiować interesującą nas nowinę, poświęcimy taką ilość czasu, jak jest potrzebna. W telewizji, radio, informacje są podawane w szybkim tempie. Internet jest również bardzo komfortowym źródłem informacji. Siedząc wygodnie w fotelu, możemy oglądać zdjęcia i filmy z drugiego końca świata.

    Ogólnie rzecz biorąc do wyszukiwania informacji w internecie śłużą wyszukiwarki. Najbardziej popularną (i najbardziej przeze mnie polecaną) jest wyszukiwarka google.pl. 

    Podstawy wyszukiwaniaw google: 
    Wyszukiwanie informacji za pomocą Google jest łatwe. Wystarczy wprowadzić jedno lub więcej wyszukiwanych haseł (czyli słów bądź wyrażeń, które najlepiej opisują poszukiwane informacje) w polu wyszukiwania, a następnie nacisnąć klawisz Enter lub kliknąć przycisk Szukaj w Google. 
    Wyszukiwarka Google wygeneruje stronę z wynikami wyszukiwania: listę stron internetowych związanych z wyszukiwanymi hasłami i ułożoną w ten sposób, że najtrafniejsze wyniki znajdują się na jej początku. 

    wtorek, 24 września 2013

    Usługi internetowe

    1.Definicja internetu-Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowemodemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
    2.World Wide Web (www)-(po angielsku: „ogólnoświatowa sieć”), w skrócie Web lub częściej WWW – hipertekstowymultimedialnyinternetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem.
    3.Zagrożenia przy pracy w internecie-masowy dostęp do Internetu, oraz bardzo dynamiczny rozwój tej globalnej sieci, jak również brak praktycznie możliwości jego kontroli sprawiło, że niesie on ze sobą wiele zagrożeń, z których najpoważniejsze z nich to hakerzy, wirusy komputerowe działające jak hakerzy, szerząca się pornografia, strony o charakterze nacjonalistycznym, a nawet nazistowskim, oraz wszechobecny spam (reklamy) rozsyłający się jak wirusy. Wszystko to sprawia, że Internet w ostatnich latach stał się miejscem bardzo niebezpiecznym i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta ulegnie poprawie.
    4.Uniform Resource Locator (URL)-oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.
    URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron WWW, ale ten format adresowania służy do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie.
    Standard URL opisany jest w dokumencie RFC 1738. 
    5.Domain Name System (DNS)-(DNS, ang. system nazw domenowych) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232
    DNS to złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia z jednej strony rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Z drugiej strony realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. Jest nieodzowny do działania prawie wszystkich usług sieci Internet.
    6.Host-może oznaczać:
    1. Komputer podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres IP. Jeżeli użytkownik komputera łączy się z siecią komputerową, to karta sieciowa lub modem jego komputera otrzymuje adres IP i wtedy staje się hostem. W tym znaczeniu host jest dowolną maszyną, uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet.
    2. Komputer podłączony do sieci komputerowej łączem stałym, posiadający stały adres IP, udostępniający usługi sieciowe użytkownikom łączącym się z nim za pomocą swoich komputerów i umożliwiający im m.in. pracę w trybie terminalowym. Komputer użytkownika nazywany jest wtedy zdalnym terminalem, (ang.) remote terminal. Powszechną praktyką jest współistnienie na jednym hoście wielu usług, tj. obok usług umożliwiających pracę terminalową, np. telnet i SSH, także usług typu klient-serwer, najczęściej WWW i FTP. W tym znaczeniu, pojęcie host oznacza to samo co serwer, tym bardziej, że obecnie na większości tak rozumianych hostów, poza wewnętrznymi sieciami większych instytucji, usługi terminalowe, ze względów bezpieczeństwa, nie są dostępne.
    3. W publikacjach anglojęzycznych, termin host używany jest w określeniu "to host", czyli dostarczać infrastrukturę dla usług sieciowych. Przykładowo, wyrażenia: "to host Web server" lub "hosted by", mogą odnosić się do firmy zapewniającej sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz miejsce dla stron internetowych klienta.
    7.Odsyłacze-odsyłacz, odnośnik - znak w tekście (gwiazdka, liczba, litera) kierujący czytelnika do objaśnienia
    8.Adres IP- (ang. IP address) – w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).
    Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP. Ustalenie prawdziwego adresu IP użytkownika, do którego następowała transmisja w danym czasie jest możliwe dla systemu/sieci odpornej na przypadki tzw. IP spoofingu (por. man in the middle, zapora sieciowa, ettercap) – na podstawie historycznych zapisów systemowych.
    W najpopularniejszej wersji czwartej (IPv4) jest zapisywany zwykle w podziale na oktety zapisywane w systemie dziesiętnym i oddzielane kropkami, rzadziej szesnastkowym bądź dwójkowym(oddzielane dwukropkami bądź spacjami).
    Maska sieciowa-iczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.
    Pola adresu, dla których w masce znajduje się bit 1, należą do adresu sieci, a pozostałe do adresu komputera. Po wykonaniu iloczynu bitowego maski i adresu IP komputera otrzymujemy adres IP całej sieci, do której należy ten komputer.
    Model adresowania w oparciu o maski adresów wprowadzono w odpowiedzi na niewystarczający, sztywny podział adresów na klasy A, B i C. Pozwala on w elastyczny sposób dzielić duże dowolne sieci (zwłaszcza te o ograniczonej puli adresów IP) na mniejsze podsieci.
    Maska adresu jest liczbą o długości adresu (32 bity dla IPv4 lub 128 bitów dla IPv6), składającą się z ciągu bitów o wartości 1, po których następuje ciąg zer, podawaną najczęściej w postaci czterech liczb 8-bitowych (zapisanych dziesiętnie) oddzielonych kropkami (na przykład 255.255.255.224). Wartość maski musi być znana wszystkim routerom i komputerom znajdującym się w danej podsieci. W wyniku porównywania maski adresu (np. 255.255.255.0) z konkretnym adresem IP (np. 192.180.5.22) router otrzymuje informację o tym, która część identyfikuje podsieć (w tym przypadku 192.180.5), a która dane urządzenie (.22).
    Często można spotkać się ze skróconym zapisem maski, polegającym na podaniu liczby bitów mających wartość 1. Najczęściej spotykany jest zapis, w którym podawany jest adres sieci, a następnie po oddzielającym ukośniku skrócony zapis maski. Dla powyższego przykładu byłoby to: 192.180.5.0/24. Zapis ten jest także zapisem stosowanym w IPv6 (nie stosuje się tutaj pełnego zapisu maski).
    Maska podsieci ma 32 bity; jedynki oznaczają prefiks, zera –sufiks.

    Przykład 

    adres = 128.10.2.3 = 10000000 00001010 00000010 00000011
    maska = 255.255.0.0 = 11111111 11111111 00000000 00000000
     Brama- (ang. gateway) – maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
    W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa) (ang. default gateway) oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.
    Ustawienie adresu bramy domyślnej jest – oprócz nadania maszynie adresu IP i maski podsieci – podstawowym elementem konfiguracji sieci TCP/IP. Maszyna bez podanego adresu bramy domyślnej może wymieniać pakiety tylko z komputerami w tej samej sieci lokalnej.
    Wobec upowszechnienia się sieci TCP/IP pojęcie bramy sieciowej stało się praktycznie tożsame z routerem, jednak tradycyjnie definiuje się bramę jako komputer działający również z innymi protokołami i w innych warstwach sieciowych:
    • Brama może również odbierać adresowane do siebie pakiety wybranych protokołów i interpretować je na poziomie aplikacji – zwykle określa się ją wtedy jako serwer pośredniczący.
    • Niektóre bramy zapewniają również przeniesienie pakietu z sieci o jednym protokole do sieci o innym protokole. Tak działają bramy przenoszące pakiety z sieci IPv4 do sieci IPv6 przy pomocy np. NAT-PT, lub rozwiązanie stosowane w niektórych wersjach NetWare do przenoszenia pakietów IP przy użyciu protokołu IPX, zwane Netware/IP (NWIP).
    serwery DNS-(DNS, ang. system nazw domenowych) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232
    DNS to złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia z jednej strony rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Z drugiej strony realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. Jest nieodzowny do działania prawie wszystkich usług sieci Internet.
    9.Dynamic Host Configuration-protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) – protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131 i jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993.
    W kolejnej generacji protokołu IP, czyli IPv6, jako integralną część dodano nową wersję DHCP, czyli DHCPv6. Jego specyfikacja została opisana w RFC 3315.
    W sieci opartej na protokole TCP/IP każdy komputer ma co najmniej jeden adres IP i jedną maskę podsieci; dzięki temu może się komunikować z innymi urządzeniami w sieci
    10 Wireless Application Protocaol-(WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacjaWAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.
    WAP został stworzony w celu umożliwienia dostępu do usług WWW, uwzględniając ograniczenia techniczne urządzeń mobilnych (np. PDA, telefon komórkowy) korzystających z tego protokołu, oraz ograniczeń łącza danych (które może być realizowane m.in. poprzez połączenie CSD lub GPRS).
    Przy pomocy emulatora WAP można oglądać strony WAP na komputerze osobistym podłączonym do Internetu.
    11.Cookies-(ciasteczko) – niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie (zazwyczaj na twardym dysku). Domyślne parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka różnych rodzajów są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających.
    Mechanizm ciasteczek został wymyślony przez byłego pracownika Netscape Communications – Lou Montulliego.

    wtorek, 17 września 2013

    Dzielimy się informacją

    1.Technologia informacyjna  - jest określana jako połączenie zastosowań informatyki z technikami telekomunikacji, które umożliwia gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji za pomocą różnych form i urządzeń elektronicznych. Jest jednym z fundamentów współczesnej nauki i gospodarki.

    2.Społeczeństwo informacyjne - terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji).

    3. Zastosowanie technoligii w życiu człowieka jest spotykane u każdego w domu. Żeby prawidłowo zaprogramować pralkę czy też telewizor potrzebujemy technologii informatycznej. A więc żeby wykonać proste czynności typu, zaprogramowanie nowych urządzeń czy też obsłużenie tych urządzeń,aby działały dobrze potrzebujemy technologii.  


    wtorek, 10 września 2013

    Lekcja organizacyjna

     Lekcja organizacyjna - omówienie zasad BHP itp.
                                                                             
         MH